Wkłucie tętnicze u dzieci

W Intensywnej Terapii Pediatrycznej uzyskanie dostępu do tętnicy u dziecka jest podstawowym zabiegiem i jednym z pierwszych jakie wykonuje się podczas przyjęcia pacjenta do oddziału.

Dostęp ten umożliwia stały proces monitorowania ciśnienia tętniczego krwi oraz szybkie pobranie krwi na badanie gazometrii . Dużo sprawniej zachodzi wtedy obserwacja odpowiedzi organizmu pacjenta na podawane leki, oraz ocenę odpowiedniej ilości podaży tlenu, prężności dwutlenku węgla, ogólnej oceny kwasowo-zasadowej organizmu, czy też poziomu glikemii. 

U pacjentów pediatrycznych wprowadzamy kaniulę tętniczą na dłuższy czas, ze względu na konieczność stałego monitorowania ciśnienia tętniczego, komfort pacjenta, a także badania, które są pobierane nawet 4-6 razy w ciągu doby.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA:

  1. Wskazania do nakłucia tętnicy u dziecka :
  • stan ogólny pacjenta
  • stosowanie leków wpływających na układ krążenia —> konieczność stałego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi
  • częste pobieranie badań
  • procedury lecznicze oraz specjalistyczne (np. ECMO V-A tętniczo-żylne)

2. Przeciwwskazania :

  •  zaburzenia krzepnięcia u pacjentów pediatrycznych (tu oceniamy potencjalne ryzyko oraz korzyści z założenia wkłucia)
  • zakażenie tkanek w miejscu nakłucia
  • malformacje naczyniowe (przeciwwskazanie względne)

 

WYBÓR MIEJSCA NAKŁUCIA :

Najczęściej stosowane dostępy tętnicze u dzieci to : tętnica promieniowa (najłatwiejsza do znalezienia w okolicy nadgarstka),  tętnica grzbietowa stopy, tętnica udowa. U noworodków często nakłuwa się również tętnice piszczelową tylną (przy kostce idealnie wyczuwalne tętno).

BŁĘDY POBIERANIA PRÓBKI KRWI DO BADANIA :

  • dopuszczenie do pozostawienia bąbelków powietrza w strzykawce lub kapilarze do której pobieramy krew na badanie
  • nadmierna heparynizacja strzykawki (możliwość wahania i nieprawidłowego wyniku parametrów takich jak np. wartość pH)

Jeżeli chodzi o technikę nakłucia to myślę, że nie ma się tu co za bardzo rozpisywać. Oficjalnie robią to lekarze i to oni są do tego zobowiązani. Jak jest w praktyce … No cóż, każdy oddział jest inny i każdy z nas powinien znać swoje kompetencje, możliwości oraz zakres obowiązków.

Z ciekawostek i praktyki :

Zdjęcie, które widzicie pochodzi z mojego oddziału. Między jednym a drugim zdjęciem zachodzi różnica w czasie ( jakieś 30 sekund).  Dzieci to bardzo wrażliwe organizmy, których naczynia mają tendencję do częstego obkurczania się. W praktyce może to prowadzić nawet do powstania martwicy – w dalszej konsekwencji możemy być świadkiem nawet amputacji.

Tak, jako pielęgniarki musimy mieć oczy naokoło głowy i zawsze to będę powtarzała. To MY stoimy w pierwszej linii zarówno frontu jak i opieki nad pacjentem. To dzięki nam dziecko, którego rękę widać na zdjęciu – żyje i ma się dobrze. Ma również wszystkie 4 kończyny sprawne, którymi wywija jak szalone ;).

Udało mi się zrobić te zdjęcia, ponieważ nie był to mój pacjent. Wszystko było pod kontrolą, szybka reakcja pielęgniarki zajmującej się pacjentem nie dopuściła do możliwych tragicznych skutków…

Jakie jest postępowanie w takim przypadku ?!

Dopóki mamy wkłucie w tętnicy można jeszcze wiele zrobić – wstrzyknąć lidokainę np. Przy małej zmianie możemy również po prostu obłożyć miejsce wkłucia ciepłym okładem (u nas stosuje się rękawiczki z ciepłą wodą).

Dlatego nim wyjmiemy wkłucie u pacjenta pediatrycznego należy szybko powiadomić lekarza dyżurnego i działać !

IMG_4897.jpg

 

IMG_4903

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s